Facebook
Arts & CultureMusicThe Best in Charlotte - Best in the Nest

Arts & Entertainment Readers’ Pick Winners: Best in the Nest 2022

Best of Charlotte's arts and entertainment scenes chosen by Queen City Nerve readers

Get our latest articles in your inbox.

Join over 20,000 Charlotte residents who receive our daily updates



Best in the Nest Readers’ Picks were chosen exclusively by readers through a one-month nomination process followed by a one-month voting process. The nominations were not tampered with by Queen City Nerve staff at all — save for removing ourselves from a few categories to proactively dispel any notions of favoritism. In other words, if you disagree with these ones, that’s on your fellow reader, not us.

Back to all categories


 

VISUAL ARTS

 

BEST ART GALLERY

Winner: Mint Museum
Runner Up: Petra’s

 

BEST DISPLAY OF PUBLIC ART

Winner: Camp North End
Runner Up: Charlotte International Arts Festival

 

BEST EXHIBIT

Winner: Fresh2Death: Streetwhere? at Camp North End
Runner Up: Divine Feminine by Ryan Sumner at Artisan’s Palate

 

BEST MOVIE THEATER

Winner: Independent Picture House
Runner Up: AMC Park Terrace 6

 

BEST MURALIST

Winner: Bree Stallings
Runner Up: Osiris Rain

 

BEST MUSEUM

Winner: Mint Museum
Runner Up: Bechtler Museum of Modern Art

Mint Museum uptown
Mint Museum, Uptown (Photo by Grant Baldwin)

BEST PHOTOGRAPHER

Winner: Alex Cason
Runner Up: Daniel Coston

 

BEST TATTOO ARTIST

Winner: Hayley Moran
Runner Up: Matt Terry

 

BEST VISUAL ARTIST

Winner: Elizabeth Palmisano
Runner Up: Miss Lotus


 

PERFORMING ARTS

 

BEST ACTOR

Winner: Kevin Shimko
Runner Up: Jeremy DeCarlos

 

BEST ACTRESS

Winner: Iris DeWitt
Runner Up: Andrea King

 

BEST COMEDIAN

Winner: Jordan Centry
Runner Up: Jason Allen King

 

BEST COMEDY VENUE

Winner: Comedy Zone
Runner Up: Starlight on 22nd

 

BEST DRAG PERFORMER

Winner: Riley Malicious
Runner Up: RC Cola

 

BEST IMPROV TROUPE

Winner: Therapy Adjacent
Runner Up: The Fungibles

 

BEST PERFORMING ARTIST(S)

Winner: Cirque du Cosplay
Runner Up: The Flamingo Revue

 

BEST PLACE TO HEAR SPOKEN WORD

Winner: The Evening Muse
Runner Up: Petra’s

 

BEST SKETCH COMEDY ROUTINE

Winner: Screw Up TV

 

BEST THEATRE COMPANY

Winner: Actor’s Theatre of Charlotte
Runner Up: Three Bone Theatre

Six actors raise their hands in the air, preparing to take a bow on stage
Leslie Giles (second from L), Scott Tynes-Miller (third from L), and Jeremy DeCarlos (far right) appear in ‘Twelfth Night.’ (Photo by Grant Baldwin)

BEST THEATRE SHOW (LOCAL)

Winner: Puffs, Or: Seven Increasingly Eventful Years at a Certain School of Magic and Magic by Proxymoron Productions
Runner Up: The Maids by XOXO

 

BEST THEATRE SHOW (NATIONAL)

Winner: Waitress
Runner Up: Ain’t Too Proud: The Life and Times of the Temptations


 

MUSIC BY VENUE

 

BEST CONCERT VENUE

Winner: Neighborhood Theatre
Runner Up: Snug Harbor

Neighborhood Theatre
Neighborhood Theatre (Photo by Grant Baldwin)

BEST RECORD LABEL

Winner: Four Finger Records
Runner Up: Self Aware Records

 

BEST LOCAL SHOW OF THE PAST 12 MONTHS

Winner: The Flamingo Revue Presents The Ides of March at Visulite Theatre
Runner Up: The Wormholes, Solis, Modern Moxie at Visulite Theatre

 

BEST MUSIC FESTIVAL (IN STATE)

Winner: Queen City Jam Session
Runner Up: Merlefest

A look down from a drone at a stage at nighttime with hundreds of people gathered in front of it while the city is miles away in the background.
A look down at the stage during the Queen City Jam Session. (Photo by Jeff Hahne)

BEST MUSIC FESTIVAL (OUT OF STATE)

Winner: Bonnaroo
Runner Up: Shaky Knees

 

BEST MUSIC SCHOOL/LESSONS

Winner: School of Rock Charlotte
Runner Up: We Rock CLT

 

BEST NATIONAL SHOW OF THE PAST 12 MONTHS

Winner: Nas and Wu-Tang Clan at PNC Music Pavilion
Runner Up: Rage Against the Machine and Run the Jewels at PNC Arena

 

BEST OPEN MIC NIGHT

Winner: Find Your Muse at The Evening Muse
Runner Up: Open Mic Tuesdays at Starlight on 22nd

 

BEST PLACE TO HEAR COUNTRY MUSIC

Winner: Thirsty Beaver Saloon
Runner Up: Coyote Joe’s

 

BEST PLACE TO HEAR JAZZ

Winner: Petra’s
Runner Up: Middle C Jazz

 

BEST RECORDING STUDIO

Winner: Jambox
Runner Up: Sioux Sioux Studio


 

MUSIC BY ARTIST

 

BEST BLUES/JAZZ/SOUL BAND

Winner: Matt Postle
Runner Up: Jazz Is Led

 

BEST COUNTRY/FOLK BAND

Winner: Sinners & Saints
Runner Up: Jude Moses

 

BEST DJ

Winner: DJ Vanna Vanity
Runner Up: DJ Spider

Vanna Vanity holds DJ equipment while wearing a Hello Kitty dress
Vanna Vanity (Photo by Graham Morrison)

BEST EXPERIMENTAL MUSICIAN/BAND

Winner: SOLIS
Runner Up: Hey RICHARD

 

BEST INDIE ROCK BAND

Winner: Modern Moxie
Runner Up: The Wormholes

Modern Moxie (Photo by Lindsey Miller)

BEST LIVE PERFORMER(S)

Winner: The Wormholes
Runner Up: Hey RICHARD

 

BEST LOCAL ALBUM

Winner: Jude Moses – The Beauty
Runner Up: Occult Fracture – Bones & Bonfires

 

BEST NEW BAND

Winner: Dreamboat

Members of the band Dreamboat pose together wearing black against a beige background
Dreamboat (Photo by Shane Travis)

BEST POTENTIAL BREAKOUT ARTIST

Winner: Natalie Carr
Runner Up: Jude Moses

Natalie Carr in the studio. (Photo by Shea McKissack)

BEST PRODUCER

Winner: Krystle Baller
Runner Up: Master Kie

 

BEST R&B SINGER

Winner: Dexter Jordan
Runner Up: K. Omari Wilkerson

 

BEST RAPPER

Winner: Phaze Gawd
Runner Up: ReeCee Raps

 

BEST SINGER/SONGWRITER

Winner: Lisa De Novo
Runner Up: Søelle


Become a Nerve Member: Get better connected and become a member of Queen City Nerve to support local journalism for as little as $5 per month. Our community journalism helps inform you through a range of diverse voices.



Get our latest articles in your inbox.



Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *