Queen City Nerve

Charlotte's Cultural Pulse

Soundwave

NOVEMBER 11

ROCK/PUNK/METAL
Open Mic Night: Justin Lane (Legion Brewing, Plaza Midwood)
Group Chat Band, Upsetting, Big Wave Small Wave (The Milestone)
Kaska Sun, Liam & The Nerdy Blues, The New Creatures (Snug Harbor)
sRickshaw Billie’s Burger Patrol, Hellfire Choir (Tommy’s Pub)

RAP/HIP-HOP/SOUL/FUNK/R&B
Jazz Mondays (Crown Station)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Country Music Monday (Hattie’s Tap & Tavern)
Find Your Muse Open Mic: Claudia Nygaard (Evening Muse)


NOVEMBER 12

ROCK/PUNK/METAL
Smokin’ Js Open Jam Band & Friends (Smokey Joe’s)
No Future: Asbestos Boys, Sunday Boxing, DJ Fat Keith Richards (Snug Harbor)
Musician Open Mic (Crown Station)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Red Rockin’ Chair (Comet Grill)
Uptown Unplugged: Rod Fiske (Tin Roof)


NOVEMBER 13

ROCK/PUNK/METAL
Good Work Residency-Girls Rock Charlotte: Stevie, Blushing, Richard, Ringo Deathstarr (Snug Harbor)
Anchor Detail, A Deer A Horse, Negulators, No More People (The Milestone)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
La Terza Classe (Evening Muse)
Open Mic/Open Jam (Comet Grill)

DJ/ELECTRONIC
Dan Deacon (Neighborhood Theatre)
The Wizard’s Roadshow (Post Sports Bar & Grill)
Shindig! A 50s and 60s Dance Party (Petra’s)


NOVEMBER 14

ROCK/PUNK/METAL
Lady Lamb, Toth (Neighborhood Theatre)
Vry Monday,Tongues of Fire (Petra’s)
Kim Petras (Underground)
Open Mic Night (Tommy’s Pub)
Shana Blake& Friends (Smokey Joe’s)
Jason Moss & The Hosses (Comet Grill)
Heads Up Penny (Tin Roof)

DJ/ELECTRONIC
The Wizard’s Roadshow (Hartland’s Bar & Grill)
Le Bang (Snug Harbor)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Boy Named Banjo, Morgan Wade (Visulite Theatre)
Ann Paul, Phil Lomac (Evening Muse)
Runaway June (Coyote Joe’s)
The Grass is Dead (Free Range Brewing)


NOVEMBER 15

ROCK/PUNK/METAL
Rapid Fire Fest: Twisted Tower Dire, Paladin, ShadowStrike, Children of the Reptile, Throne Of Iron (The Milestone)
Night Battles, Slowride, Cosmic Reaper (Snug Harbor)
Deaf Andrews, Tin 4, Lisa De Novo (Visulite Theatre)
Sullivan King (Underground)
The Menders, The Gone Ghosts, Trent Thompson (Petra’s)
High On Fire, Power Trip, Devil Master, Creeping Death (Amos’ Southend)
9daytrip (Smokey Joe’s)
Alex Butler (Tin Roof)
Heroes at Last (RiRa)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Lenny Federal Band (Comet Grill)
Julia Nunes, Elizabeth and The Catapult, Chase Burnett (Evening Muse)
Nick Dittmeier and The Sawdusters (Evening Muse)
Mason Ramsey (Coyote Joe’s)

DJ/ELECTRONIC
The Wizard’s Roadshow (The Fat Parrots Bar & Grill)
Raw is War: Freestyle Dance Battles (Crown Station)

ROOTS/BLUES/INTERNATIONAL
Gaelic Storm (Neighborhood Theatre)

JAZZ/CLASSICAL/ INSTRUMENTAL
Charlotte Symphony: Patriotic Pops (Knight Theater)


NOVEMBER 16

ROCK/PUNK/METAL
Dinosaur Jr. (Neighborhood Theatre)
Rapid Fire Fest: Sadistic Ritual, Mega Colossus, Suppressive Fire, All Hell, Nuclear Tomb,Axattack, Stunner, Völtage, Knightmare, Morganton Band (The Milestone)
Bumpin Uglies, Little Stranger, Zach Fowler (Visulite Theatre)
Sinners & Saints, Maggie Valley Band, Grace Joyner (Petra’s)
Bad Karol and The Sedonas (Evening Muse)
Thirsty Curses, Fine Lines (Evening Muse)
Selah Dubb (Smokey Joe’s)
Ready4More (RiRa)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Lugnuts (Comet Grill)
Wayne Harper (Tin Roof)
Trace Bundy (Free Range Brewing)
Dan Staton (Primal Brewery)

RAP/HIP-HOP/SOUL/FUNK/R&B
Seph Dot, Seebirdgo, Phaze Gawd, Tecoby Hines, Simon Smthng (Snug Harbor)

JAZZ/CLASSICAL/ INSTRUMENTAL
Charlotte Symphony: Patriotic Pops (Knight Theater)
Carolina Voices: Courage-Heroes & Legends (St. John’s Baptist Church)

DJ/ELECTRONIC
Gryffin (Fillmore)


NOVEMBER 17

ROCK/PUNK/METAL
Rapid Fire Fest: Crisix, Paralysis, Nemesis, Krvsade (The Milestone)
Conan Gray (Fillmore)
Omari & the Hellhounds (Comet Grill)
Stereotype (Tin Roof)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Sarah Peacock and Eliot Bronson (Evening Muse)
John Hiatt, Colin Elmore (McGlohon Theater)

RAP/HIP-HOP/SOUL/FUNK/R&B
Bone Snugs-N-Harmony (Snug Harbor)

ROOTS/BLUES/INTERNATIONAL
Bluegrass Open Jam: Greg Clarke & Friends (Tommy’s Pub)

JAZZ/CLASSICAL/ INSTRUMENTAL
Lettuce, Ghost-Note (Neighborhood Theatre)
Bill Hannah’s Jazz Session (Petra’s)
Carolina Voices: Courage-Heroes & Legends (Central United Methodist Church, Concord)

DJ/ELECTRONIC
Hazy Sunday (Petra’s)


NOVEMBER 18

ROCK/PUNK/METAL
Fixed Faces, Heavy Liquid (Snug Harbor)
John 5 & The Creatures (Amos’ Southend)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Find Your Muse Open Mic: Rupert Wates (Evening Muse)
Cordovas (Neighborhood Theatre)
Country Music Monday (Hattie’s Tap & Tavern)

RAP/HIP-HOP/SOUL/FUNK/R&B
Jazz Mondays (Crown Station)


NOVEMBER 19

ROCK/PUNK/METAL
Highly Suspect, Slothrust (Fillmore)
It Looks Sad, Stars Hollow, Niiice, Stress Fractures, Dollhands (The Milestone)
Protector 101, Street Cleaner, IIOIOIOII (Skylark Social Club)
The Dip, Erin and the Wildfire (Neighborhood Theatre)
Waterparks (Underground)
Tiny Moving Parts, Fredo Disco and Standards (Amos’ Southend)
Smokin’ Js Open Jam Band & Friends (Smokey Joe’s)
Musician Open Mic (Crown Station)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Carolina Hot Snakes, DJ Wylie Kill (Snug Harbor)
Red Rockin’ Chair (Comet Grill)
Uptown Unplugged: Act II (Tin Roof)
The Last Bison (Free Range Brewing)


NOVEMBER 20

ROCK/PUNK/METAL
Good Fuck, Skewed Collective, Gun Jr. (The Milestone)
The Pineapple Thief, Gavin Harrison, Randy McStine (Neighborhood Theatre)
Good Work Residency-Girls Rock Charlotte: Uncle Buck, Ennie Arden, Big (Snug Harbor)
Jonas Brothers (Spectrum Center)
The Menzingers, Tigers Jaw, Culture Abuse (Underground)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Anna Rose, Granville Automatic (Evening Muse)
Open Mic/Open Jam (Comet Grill)
Josh Daniel, Jeremy Shaw (Smokey Joe’s)
Riley Green, Travis Denning (Coyote Joe’s)

DJ/ELECTRONIC
The Wizard’s Roadshow (Post Sports Bar & Grill)

ROOTS/BLUES/INTERNATIONAL
ONDAS do Brasil – November Edition (Petra’s)


NOVEMBER 21

ROCK/PUNK/METAL
The Emotron, Betty White Tit Fuck, The Asbestos Tampons (The Milestone)
The New Deal (Visulite Theatre)
Ice Nine Kills, Fit For a King, Light the Torch, Make Them Suffer (Underground)
MoFunGo (Petra’s)
Carolina Waves Showcase & Open Mic: Hosted by Mir.I.am (Evening Muse)
Open Mic Night: Bee & Kat Finnigan (Tommy’s Pub)
Rockapella (McGlohon Theater)
Shana Blake& Friends(Smokey Joe’s)
Mike Strauss Trio (Comet Grill)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Thirsty Horses (Tin Roof)

DJ/ELECTRONIC
Le Bang (Snug Harbor)
Marshall Alexander, Kase Flow (Skylark Social Club)
Techno Syndicate 006: StyleX, Nic de Sa, DjCkole (Skylark Social Club)
The Wizard’s Roadshow (Hartland’s Bar & Grill)

JAZZ/CLASSICAL/ INSTRUMENTAL
The Al Strong Quintet (Middle C Jazz)
Andy Page plays Django Reinhardt (Stage Door Theater)


NOVEMBER 22
ROCK/PUNK/METAL
B Sharp, The Tyler Millard Band (Amos’ Southend)
Papadosio (Visulite Theatre)
Welcome to the Family Fest: RVNT, Withdraw, HEFT, Never Home, As Oceans, Circle Back, Primordial Tides, Earther, The Dirty Low Down (The Milestone)
As I Lay Dying, After the Burial, Chelsea Grin (Fillmore)
Bob Fleming & Co, Fumigare, Loose Balloons, Roman Candles (Petra’s)
Heywire (Smokey Joe’s)
Death of August, Greevace, Crimson Soil, Dumpster Service (Tommy’s Pub)
Trey Lewis (Tin Roof)
Crashbox (RiRa)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Lenny Federal Band (Comet Grill)
Sam Burchfield, Will Blackburn (Evening Muse)
Sylvia Rose Novak Band (Evening Muse)
Mitchell Tenpenny, Seaforth (Coyote Joe’s)

DJ/ELECTRONIC
The Wizard’s Roadshow (The Fat Parrots Bar & Grill)

RAP/HIP-HOP/SOUL/FUNK/R&B
Southern Tiger Collective & Black Guys In Hats: A-Minor, Trife, Blood Diamond (Snug Harbor)

JAZZ/CLASSICAL/ INSTRUMENTAL
The Al Strong Quintet (Middle C Jazz)
Vanessa Ferguson sings Nina Simone (Stage Door Theater)
Charlotte Symphony: Dvorak’s New World Symphony (Belk Theater)


NOVEMBER 23

ROCK/PUNK/METAL
Brendan James, Pete Muller (Neighborhood Theatre)
Welcome to the Family Fest: Reason Define, Never I, Harm, The Lamplight Gospel, Artificial Oceans, Fractured Frames, Discoveries, Den of Wolves, Winter’s Gate, Caleb Lail, Curiosity Kills (The Milestone)
Material Girls w/ Leone (Snug Harbor)
Jeremy’s 10 – Pearl Jam Tribute, The Big Empty – Stone Temple Pilots Tribute (Amos’ Southend)
Donna Duncan (Comet Grill)
The Alliance (Tommy’s Pub)
Cardfall (Tin Roof)
Mr. Pink (RiRa)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Josiah Johnson, Dane Page (Evening Muse)
Ben Gaitlin Birthday Jam (Smokey Joe’s)
Steve Brown (Primal Brewery)

RAP/HIP-HOP/SOUL/FUNK/R&B
Rob Swift & Mista Sinista (Crown Station)
Freddie Gibbs, Cousin Stizz, Benny The Butcher (Fillmore)
Jarv, C.Shreve, The Deeep End (Evening Muse)

JAZZ/CLASSICAL/ INSTRUMENTAL
Joey Alexander Trio (Middle C Jazz)
Vanessa Ferguson sings Nina Simone (Stage Door Theater)
Charlotte Symphony: Dvorak’s New World Symphony (Belk Theater)
Charlotte Symphony: Youth Orchestra Fall Concert (Belk Theater)
Pieces of a Dream, Rhonda Thomas (McGlohon Theater)

DJ/ELECTRONIC
Su Casa (Petra’s)
ATLiens (SERJ)


NOVEMBER 24

ROCK/PUNK/METAL
Welcome to the Family Fest: The Callous Daoboys, Violent Life Violent Death, Arborlea, East Viridian, Reflect//Refine, Kairos., Annabel Lee,I And The Lad, Jordyn Zaino, Aim High (The Milestone)
Omari & the Hellhounds (Comet Grill)

RAP/HIP-HOP/SOUL/FUNK/R&B
Bone Snugs-N-Harmony (Snug Harbor)
Dave East (Underground)

ROOTS/BLUES/INTERNATIONAL
Bluegrass Open Jam: Greg Clarke & Friends (Tommy’s Pub)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Amy Speace, Lyn Koonce (Evening Muse)

JAZZ/CLASSICAL/ INSTRUMENTAL
Bill Hannah’s Jazz Session (Petra’s)


NOVEMBER 25

ROCK/PUNK/METAL
Boston Manor, Microwave, Heart Attack Man, Selfish Things (Amos’ Southend)
Find Your Muse Open Mic: Darryl Rahn (Evening Muse)

RAP/HIP-HOP/SOUL/FUNK/R&B
Jazz Mondays (Crown Station)
Respect Da Mic Poetry Slam (Petra’s)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Country Music Monday (Hattie’s Tap & Tavern)


NOVEMBER 26

ROCK/PUNK/METAL
Smokin’ Js Open Jam Band & Friends (Smokey Joe’s)
Wine Pride, True Lilith, Woah (Snug Harbor)
Musician Open Mic (Crown Station)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Red Rockin’ Chair (Comet Grill)
Uptown Unplugged: Paulina Simone (Tin Roof)
Sawyer Fredericks (Evening Muse)

DJ/ELECTRONIC
Lost Cargo Tiki Social Club (Petra’s)


NOVEMBER 27

ROCK/PUNK/METAL
Zoso – Led Zeppelin Tribute (Fillmore)
The Last Drive, Gari Parker, Tom Hanks, Trout Mouth, Ryan Martel, Asbestos Boys (The Milestone)
Human Resources, Young Mister (Evening Muse)
Blacktop Mojo, Otherwise, Lullwater, Kirra (Amos’ Southend)
Smokey Joe’s Café Anniversary Party (Smokey Joe’s)
Wicked Travesty (Comet Grill)
Karaoke: DJ Velvetine & Johnny Starr (Tommy’s Pub)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Open Mic/Open Jam (Comet Grill)

DJ/ELECTRONIC
The Wizard’s Roadshow (Post Sports Bar & Grill)

JAZZ/CLASSICAL/ INSTRUMENTAL
Quilt Top (Middle C Jazz)


NOVEMBER 28

ROCK/PUNK/METAL
Friendsgiving Open Mic Jam (Tommy’s Pub)
Shana Blake& Friends (Smokey Joe’s)

DJ/ELECTRONIC
The Wizard’s Roadshow (Hartland’s Bar & Grill)
Le Bang (Snug Harbor)


NOVEMBER 29

ROCK/PUNK/METAL
The Walbournes, Wilma, Vicarious, Van Huskins (The Milestone)
On the Border – Eagles Tribute (Neighborhood Theatre)
Bask, Toke, Old Moons (Snug Harbor)
Levon Helm & The Band Tribute – Josh Daniel & Friends (Visulite Theatre)
Fantasia, Robin Thicke, Tank, The Bonfyre (Bojangles’ Coliseum)
Manchester Orchestra (Fillmore)
La Dispute (Underground)
BJ Barham (Evening Muse)
Other People Annual Thanksgiving Friday Reunion (Smokey Joe’s)
Elonzo Wesley (Primal Brewery)
The Jump Cut (Tin Roof)
Heroes at Last (RiRa)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Lenny Federal Band (Comet Grill)
Ellis Paul (Evening Muse)
Ashland Craft, Jacob Bryant (Coyote Joe’s)
Scott Moss & The Hundred Dollar Handshakes (Primal Brewery)

DJ/ELECTRONIC
The Wizard’s Roadshow (The Fat Parrots Bar & Grill)
Mirror Moves (Petra’s)
Teriyaki Noize (SERJ)
Satarah Presents: Black Friday Salvation DJ Showcase (Tommy’s Pub)

RAP/HIP-HOP/SOUL/FUNK/R&B
Brand Nubian (Crown Station)
A Motown Christmas (McGlohon Theater)

JAZZ/CLASSICAL/ INSTRUMENTAL
Calvin Edwards Trio (Middle C Jazz)
Charlotte Symphony: Home Alone (Belk Theater)


NOVEMBER 30

ROCK/PUNK/METAL
Simplified (Visulite Theatre)
No Rope, Juxton Roy, Janet Flights, Basement Life (Skylark Social Club)
Brass Boussa (GASP + Party Dad), Jenny Besetzt, Coughing Dove (Petra’s)
Black Water Drowning, Violent Life Violent Death, Annabelle Lee, Dragged by the Neck (Amos’ Southend)
Standing Room Only (Smokey Joe’s)
Leisure McCorkle (Comet Grill)
Negulators, Trash Room, Labia Minor, Battle Beast (Tommy’s Pub)
The Barons (Tin Roof)
Bald Brotherhood (RiRa)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Will Overman, Seth Walker (Evening Muse)
Mark O’Connor’s An Appalachian Christmas (McGlohon Theater)
Two4Red (Primal Brewery)

RAP/HIP-HOP/SOUL/FUNK/R&B
Xavier Omar (Underground)
EPMD (Fillmore)
Quentin Talley and The Soul Providers, Nige Hood & The Folk (Evening Muse)

DJ/ELECTRONIC
Wooli, Trivecta, Computa (SERJ)
Digital Noir: DJ Spider, DJ Price (The Milestone)


DECEMBER 1

ROCK/PUNK/METAL
Sammi Lanzetta, Leopard Print Taser, Alright (The Milestone)
Omari & the Hellhounds (Comet Grill)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Keith Harkin(Evening Muse)
Phillip Michael Parsons (Tin Roof)

RAP/HIP-HOP/SOUL/FUNK/R&B
Bone Snugs-N-Harmony (Snug Harbor)

ROOTS/BLUES/INTERNATIONAL
Bluegrass Open Jam: Greg Clarke & Friends (Tommy’s Pub)

JAZZ/CLASSICAL/ INSTRUMENTAL
Bill Hannah’s Jazz Session (Petra’s)

DJ/ELECTRONIC
Reflexions New Wave/Dark Wave/Goth/Industrial Dance Party: DJ Velvetine , DJ Sanity Ana, DJ Tech Bat (Tommy’s Pub)


DECEMBER 2

ROCK/PUNK/METAL
Zeta, Modern Primitives, Lxs Ortiz (Snug Harbor)
Cage The Elephant, Winnetka Bowling League (Fillmore)
Piano Bar Karaoke with Ryan Stamey (Petra’s)
Genitorturers, 30 Year Sick (Amos’ Southend)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Find Your Muse Open Mic: Julie Haberstick (Evening Muse)
Them Sedgefield Boys (Comet Grill)
Country Music Monday (Hattie’s Tap & Tavern)

RAP/HIP-HOP/SOUL/FUNK/R&B
Jazz Mondays (Crown Station)


DECEMBER 3

ROCK/PUNK/METAL
Of Monsters & Men, The Foxies (Fillmore)
Crushed Velvet, Probably Will, DJ SPK (Snug Harbor)
The Wilt (Evening Muse)
Smokin’ Js Open Jam Band & Friends (Smokey Joe’s)
Musician Open Mic (Crown Station)
A Very Post-Modern Christmas (Knight Theater)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA
Red Rockin’ Chair (Comet Grill)
Uptown Unplugged: Kim Underwood (Tin Roof)

X