Guides & EventsMusicSoundwave

Live Music in Charlotte | Soundwave

April 3-16, 2024

CHARLOTTE’S LIVE MUSIC

For venue info, scroll to the bottom of the page.

Head to our events page for more things to do in Charlotte.

Disclaimer: Genres are subjective and actually quite stupid. If you haven’t heard of a specific artist on this list, Google is your friend.


WEDNESDAY, APRIL 3

ROCK/PUNK/METAL

  • Scream at the Sky w/ Heathensun, Until They Bleed, Lilith Rising, The White Horse (The Milestone) 
  • Crush Fund w/ Raatma, Watches?, Alpha Strain (Snug Harbor) 
  • Tiny Habots w/ Beane (Visulite Theatre) 

JAZZ/BLUES

  • Emanuel Wynter (Middle C Jazz) 

POP/DANCE/ELECTRONIC/DJ

  • Beats @ Birdsong (Birdsong Brewing) 
  • Shindig! A Night Of ’90s Music w/ DJ Blondzai & DJ Host Modern (Tommy’s Pub) 

FUNK/JAM BANDS

  • Deep Register w/ Felix Pastorius (Evening Muse) 

SINGER-SONGWRITER/ACOUSTIC

  • Shannon Lee Duo (Goldie’s) 

COUNTRY/FOLK/AMERICANA

  • Tophouse (Neighborhood Theatre)

OPEN MIC

  • Singer/Songwriter Open Mic (The Rooster)
  • Songwriters Circle & Variety Open Mic (Starlight on 22nd) 

THURSDAY, APRIL 4

ROCK/PUNK/METAL

  • Rough Dreams w/ My Blue Hope, Caught Off Guard, Skewer Rat (The Milestone) 
  • Slaughter Beach, Dog w/ Erin Rae (Neighborhood Theatre) 
  • Lael Neale w/ Modern Moxie, Alexa Jenson (Petra’s) 
  • Super City w/ Pleasure House, Sunset Honor Unit, Thousand Dollar Movie (Snug Harbor) 

JAZZ/BLUES

  • Bywater Call (Middle C Jazz)  
  • Christone Kingfish Ingram w/ Dylan Triplett (Visulite Theatre) 

COUNTRY/FOLK/AMERICANA

  • NC Bluegrass Jam Night (Birdsong Brewing) 
  • AJ Lee w/ Blue Summit (Evening Muse) 

POP/DANCE/ELECTRONIC/DJ

  • Elle King (The Fillmore)

SINGER-SONGWRITER/ACOUSTIC

  • Dan Hood Trio w/ Jonathan Birchfield (Goldie’s) 
  • Songwriter’s Round w/ Kim Ware & Rick Spreitzer (The Rooster) 

CLASSICAL/INSTRUMENTAL

  • Tchaikovsky & Brahm (Belk Theater)

FRIDAY, APRIL 5

ROCK/PUNK/METAL

  • Seven Year Witch w/ Forrest Isn’t Dead (Evening Muse)
  • Wristmeetrazor w/ Thus Spoke, Zarathustra, Backslide, Gnasher (The Milestone) 
  • Spread Eagle w/ Fury 58, Midnite Massacre (The Rooster) 
  • Pat & the Pissers w/ Mutant Strain, Corrupt Faith, Agonize, Z-Pak, Junk (Snug Harbor) 
  • Southern Culture on the Skids w/ It’s Snakes (Visulite Theatre) 

POP/DANCE/ELECTRONIC/DJ

  • William Black (Blackbox Theater) 
  • Mike Farris (Evening Muse) 

JAZZ/BLUES

  • Tab Benoit (Neighborhood Theatre)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA

  • Josh Meloy (Amos’ Southend)
  • Drake Milligan (Coyote Joe’s)

EXPERIMENTAL/MIXED-GENRE/FESTIVAL

  • Coughing Dove w/ Pie Face Girls, Tecoby Hines (Petra’s) 

FUNK/JAM BANDS

  • Pluto For Planet w/ Josh Daniel (Goldie’s) 

CLASSICAL/INSTRUMENTAL

  • Tchaikovsky & Brahm (Belk Theater)

COVER BANDS

  • Landslide (Fleetwood Mac tribute) (Middle C Jazz) 
  • Eternally Grateful (Smokey Joe’s Cafe & Bar) 

SATURDAY, APRIL 6

ROCK/PUNK/METAL

  • Cinema Stereo w/ Leaving Echoes, Beyond the Portal, Digital Dolls (The Milestone) 
  • The Crane Wives w/ Rachel Bobbit (Neighborhood Theatre)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA

  • Joe May w/ Fo Daniels (Evening Muse)
  • Drew Holcomb and the Neighbors (The Fillmore)
  • Carolina Down Boys w/ Katie Alling, Fiddle Disco (Starlight on 22nd)

POP/DANCE/ELECTRONIC/DJ

  • The Dancing Fleas (The Rooster) 
  • Off the Wall! Pop-Up w/ Chief Rocka Aking, DJ Justice, Danielle Kharman (Snug Harbor) 

HIP-HOP/SOUL/R&B

  • Sematary (The Underground) 

JAZZ/BLUES

  • Walter Beasley (Middle C Jazz) 
  • Red Dress Amy (Primal Brewery)

FUNK/JAM BANDS

  • 485 (Smokey Joe’s Cafe & Bar) 

EXPERIMENTAL/MIXED-GENRE/FESTIVAL

  • Lil Skritt w/ The Phantom Friends, Tony Wain & The Neon Brains (Petra’s) 

COVER BANDS

  • Tell Me Lies (Fleetwood Mac tribute) (Amos’ Southend) 
  • Kids In America w/ Square Roots Duo (Goldie’s) 

SUNDAY, APRIL 7

ROCK/PUNK/METAL

  • Chris Renzema (The Fillmore) 
  • Rosary w/ True Lilith, Momophobia (The Milestone) 

POP/DANCE/ELECTRONIC/DJ

  • Charlotte Sands (Amos’ Southend) 
  • Hazy Sunday (Petra’s) 

JAZZ/BLUES

  • Harold López-Nussa (Middle C Jazz) 

SINGER-SONGWRITER/ACOUSTIC

  • Darren Huffman w/ Dan Godzai (Goldie’s) 

HIP-HOP/SOUL/R&B

  • Ryan Caraveo (The Underground) 
  • Guy Nowchild (Starlight on 22nd) 

COUNTRY/FOLK/AMERICANA

  • Pony Bradshaw w/ Rachel Baiman (Neighborhood Theatre) 

COVER BANDS

  • Crisis! The Music of Ornette Coleman (Evening Muse) 

MONDAY, APRIL 8

ROCK/PUNK/METAL

  • Dethklok (The Fillmore) 

JAZZ/BLUES

  • The Bill Hanna Legacy Jazz Session (Petra’s) 

OPEN MIC

  • Find Your Muse Open Mic feat. Brian Dolzani (Evening Muse) 

TUESDAY, APRIL 9

JAZZ/BLUES

  • The Jive Aces (Middle C Jazz)

OPEN MIC

  • Open Mic Night feat. The Smokin J’s (Smokey Joe’s Cafe & Bar) 

WEDNESDAY, APRIL 10

ROCK/PUNK/METAL

  • Dead, Dead Swans w/ The Cocker Spaniels, Ben Bourne, Xtine G (The Milestone)
  • The Sugar Hollows w/ Yesterday’s Clothes (Snug Harbor)  

SINGER-SONGWRITER/ACOUSTIC

  • Josh Daniel w/ Jim Brock, Kerry Daniels (Smokey Joe’s Cafe & Bar) 

JAZZ/BLUES

  • Mariel Bildsten Quartet (Middle C Jazz) 

SINGER-SONGWRITER/ACOUSTIC

  • Delta Fire Duo (Goldie’s) 

POP/DANCE/ELECTRONIC/DJ

  • Beats @ Birdsong (Birdsong Brewing) 

FUNK/JAM BANDS

  • AJR (Spectrum Center) 

OPEN MIC

  • Singer/Songwriter Open Mic (The Rooster) 
  • Variety Open Mic (Starlight on 22nd)

THURSDAY, APRIL 11

ROCK/PUNK/METAL

  • Between You & Me (Amos’ Southend) 
  • Pageant w/ Caelifera (Evening Muse)
  • Casket Robbery w/ Nights of Malice, Mafia, Detest the Throne, Absent Colors (The Milestone) 
  • Tyler Booth w/ Fox ‘n’ Vead (Neighborhood Theatre)
  • Hellfire 76 w/ Pagan River Madness, Kult Ikon, Beyond the Portal (The Rooster) 
  • Michael Seyer w/ Sundiver, Dirty Art Club (Snug Harbor) 

SINGER-SONGWRITER/ACOUSTIC

  • Tristan Tritt w/ Caleb Davis (Goldie’s) 
  • Daphne Eckman w/ falllift, Blake Rouse (Petra’s) 

JAZZ/BLUES

  • Larry Fuller (Middle C Jazz) 

COUNTRY/FOLK/AMERICANA

  • Dustin Lynch (CMCU Amphitheatre)

HIP-HOP/SOUL/R&B

  • YTB Fatt (The Underground) 

FUNK/JAM BANDS

  • Shana Blake’s Musical Menagerie (Smokey Joe’s Cafe & Bar) 

FRIDAY, APRIL 12

ROCK/PUNK/METAL

  • The Lenny Federal Band (Comet Grill)
  • Kenmujo w/ Wastoid, Narah, Subvertigo (The Milestone) 

JAZZ/BLUES

  • Adam Hawley (Middle C Jazz) 

COUNTRY/FOLK/AMERICANA

  • Daniel Jeffers (Coyote Joe’s) 
  • Bryce Leatherwood (Evening Muse) 
  • Griffin House (Neighborhood Theatre) 
  • Reedy River String Band (Smokey Joe’s Cafe & Bar) 

HIP-HOP/SOUL/R&B

  • Demola (The Underground) 
  • Au$tin Royale w/ Qirl (Snug Harbor) 
  • Legend Status w/ 6Cardnal, DJ Bernie Burns, TheFirm, Artizlife (Starlight on 22nd) 

POP/DANCE/ELECTRONIC/DJ

  • Weekend Friend w/ Sunhouse (Evening Muse) 
  • Wild Recluse w/ Rob: Earth One, Louis (Petra’s)

CLASSICAL/INSTRUMENTAL

  • Charlotte Symphony: Ladies of Swing (Knight Theater)

LATIN/WORLD/REGGAE

  • Gilberto Santa Rosa (Belk Theater) 

FUNK/JAM BANDS

  • Pluto Gang w/ Secret Formula Band (Visulite Theatre) 

COVER BANDS

  • Guardians of the Jukebox (Amos’ Southend) 
  • Hey L’80s w/ Andy Ball (Goldie’s) 

SATURDAY, APRIL 13

ROCK/PUNK/METAL

  • Outatime! w/ Overthinker, Brigades, Aim High, Noir Noir (The Milestone) 
  • Carbon Leaf (Neighborhood Theatre) 
  • Groove Skeletons w/ Coral Moons, White Toledo (Petra’s) 
  • Bleeding Hearts Ball (The Rooster) 
  • 20 Watt Tombstone w/ King Cackle, Mean Green, Fireblood (Snug Harbor) 

SINGER-SONGWRITER/ACOUSTIC

  • Leilani Kilgore w/ Mia Morris (Evening Muse) 

JAZZ/BLUES

  • Angelica Baylor (Middle C Jazz) 

POP/DANCE/ELECTRONIC/DJ

  • Emo Night (The Underground) 
  • Jackson Harden w/ Party Battleship, Situationals (Starlight on 22nd) 
  • Requiem: An Evening Of Dark Wave w/ DJ Velvetine & DJ Sanity Ana (Tommy’s Pub) 

CLASSICAL/INSTRUMENTAL

  • Charlotte Symphony: Ladies of Swing (Knight Theater)
  • Charlotte Symphony: Carnival of the Animals (Belk Theater) 

LATIN/WORLD/REGGAE

  • Don Omar (Bojangles Coliseum)

COUNTRY/FOLK/AMERICANA

  • Bourbon Sons w/ Ellie Morgan (Goldie’s) 

FUNK/JAM BANDS

  • Jonathan Birchfield & the Big Fun Band (Smokey Joe’s Cafe & Bar) 

COVER BANDS

  • Thurston Howell (Amos’ Southend) 

SUNDAY, APRIL 14

ROCK/PUNK/METAL

  • The Trick Threat w/ Carolina Beer Money, Chris Reed & The Bad Kids (Tommy’s Pub)

HIP-HOP/SOUL/R&B

  • BLP Kosher (The Underground) 
  • High Fade (Neighborhood Theatre)
  • Guy Nowchild (Starlight on 22nd) 

JAZZ/BLUES

  • Omari & the Hellhounds (Comet Grill) 

COUNTRY/FOLK/AMERICANA

  • The Way Down Wanderers (Evening Muse) 

SINGER-SONGWRITER/ACOUSTIC

  • Jack Lawrence w/ Patrick Crouch (Free Range Brewing) 
  • Kyle Cummings Duo w/ Tommy Keys (Goldie’s) 
  • Annah & Friends (The Rooster)

POP/DANCE/ELECTRONIC/DJ

  • First to Eleven w/ Daytona Beach 2000, Brooke Surgener (Amos’ Southend) 

CHRISTIAN/GOSPEL/RELIGIOUS

  • Gospel Sunday: A Musical Tribute to John P. Kee (Middle C Jazz) 

MONDAY, APRIL 15

ROCK/PUNK/METAL

  • Saint Motel (The Fillmore) 
  • Erik Nervous w/ The Mask, Big Money, Constant Mistake (Snug Harbor) 

JAZZ/BLUES

  • The Bill Hanna Legacy Jazz Session (Petra’s) 

COUNTRY/FOLK/AMERICANA

  • Charlotte Bluegrass Mondays (Smokey Joe’s Cafe & Bar) 

COVER BANDS

  • Far Beyond Driven (Pantera tribute) w/ Ashes of the Priest (Lamb of God tribute) (The Rooster) 

OPEN MIC

  • Find Your Muse Open Mic feat. SaintLogic (Evening Muse) 

TUESDAY, APRIL 16

ROCK/PUNK/METAL

  • Red Rocking Chair (Comet Grill)
  • Wage War & Nothing More (The Fillmore) 
  • Cetragore w/ Stand Abandoned (The Milestone) 
  • Vortex Fest (The Rooster) 
  • Weedeater w/ Telekinetic Yeti, Heavy Temple (Snug Harbor) 

JAZZ/BLUES

  • Coco Montoya (Neighborhood Theatre)

POP/DANCE/ELECTRONIC/DJ

  • Taylor Acorn (Amos’ Southend) 

OPEN MIC

  • Open Mic Night feat. The Smokin J’s (Smokey Joe’s Cafe & Bar) 

To buy tickets or find more info on shows, visit the venue websites here:

3102 VisArt; 3102 Eastway Drive; 704-343-3031

Amos’ Southend; 1423 S. Tryon St.; 704-595-7585

The Amp Ballantyne; 11115 Upper Ave.; 704-248-2000

Belk Theater; 130 N. Tryon St.; 704-372-1000

Birdsong Brewing; 1016 N. Davidson St.; 704-332-1810

Blackbox Theater; 421 E. Sugar Creek; 704-765-2467

Bojangles Coliseum; 2700 E. Independence Blvd.; 704-372-3600

Camp North End; 300 Camp Road; 980-337-4600

Comet Grill; 2224 Park Road; 704-371-4300

Coyote Joe’s; 4621 Wilkinson Blvd.; 704-399-4946

Crown Station; 3629 N. Davidson St.; 704-210-9949

Evening Muse; 3227 N. Davidson St., 704-376-3737

The Fillmore; 820 Hamilton St.; 704-916-8970

Free Range Brewing; 2320 N. Davidson St.; 980-201-9096

Goldie’s; 3601 South Blvd.; 704-910-4085

Heist Brewery & Barrel Arts; 1030 Woodward Ave.; 704-595-3111

Knight Gallery at Spirit Square; 345 N. College St.; 704-372-1000

Knight Theater; 430 S. Tryon St.; 704-372-1000

Lunchbox Records; 825 Central Ave.; 704-331-0788

McGlohon Theater; 345 N. College St.; 704-372-1000

Middle C Jazz; 300 S. Brevard St.; 704-337-8001

The Milestone Club; 3400 Tuckaseegee Road; 704-398-0472

Neighborhood Theatre; 511 E. 36th St.; 704-942-7997

Ovens Auditorium; 2700 E. Independence Blvd.; 704-372-3600

Petra’s; 1919 Commonwealth Ave.; 704-332-6608

PNC Music Pavilion; 707 Pavilion Blvd.; 704-549-5555

Primal Brewery; 16432 Old Statesville Road, Huntersville; 704-947-2920

The Rooster; 334 W. Main Ave., Gastonia; 704-616-0291

Skyla Credit Union Amphitheatre; 1000 NC Music Factory Blvd.; 704-549-1292

Skylark Social Club; 2131 Central Ave.; 980-236-8342

Smokey Joe’s Café; 510 Briar Creek Road; 704-338-9380

Snug Harbor; 1228 Gordon St.; info@snugrock.com

Spectrum Center; 333 E. Trade St.; 704-688-9000

Stage Door Theater; 155 N. College St.; 704-372-1000

Starlight on 22nd; 422 E. 22nd St.; 980-225-7709

Tommy’s Pub; 3124 Eastway Drive, Suite 710; 980-229-7663

Thomas Street Tavern; 1218 Thomas Ave.; 704-376-1622

The Underground; 820 Hamilton St.; 704-916-8970

Visulite Theatre; 1615 Elizabeth Ave.; 704-358-9200

World Nightclub; 900 NC Music Factory Blvd.; 980-207-2197


Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *